طرح "فصل رویش" در استان گیلان اجرا می‌شود

طرح "فصل رویش" با هدف فعال‌سازی و توانمندسازی نیروها در استان گیلان اجرا می‌شود. ادامه خبر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، همزمان با آغاز فصل تابستان طرح فصل رویش به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با هدف فعال‌سازی انجمن‌‌های اسلامی از طریق آموزش و توانمندسازی نیرو‌ها در استان گیلان اجرا می‌شود.

ارتقای سطح تشکیلاتی، مهارتی و معرفتی مورد نیاز، انگیزه‌‌ و انسجام‌بخشی در آموزش تشکیلاتی و تخصصی، ایجاد بستری در جهت رسیدن به اخوت ایمانی و تعلق تشکیلاتی بین اعضا از دیگر اهداف این طرح است.

طرح فصل رویش بر مبنای 3 اصول تربیتی در استان گیلان اجرا می‌شود که آموزش‌های معرفتی مبتنی بر سیر فکری و تربیتی، آموزش‌های تشکیلاتی مبتنی بر افزایش توان مدیریت در راهبری انجمن اسلامی مدرسه و سایر آموزش‌ها مبتنی بر افزایش سطح مهارت‌های فردی و اجتماعی از سه اصول این طرح است.

آموزش‌های تشکیلاتی طرح "فصل رویش" شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است، که در بخش عمومی دانش‌آموزان به فراگیری آموزش‌های ناظر به مفهوم کار تشکیلاتی، اصول و مبانی کار تشکیلاتی و تجربه‌های موفق در کار تشکیلاتی می‌پردازند و در بخش اختصاصی این طرح آموزش‌های تشکیلاتی خاص ناظر به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان نظیر سیاست‌ها و مأموریت‌های تشکل، آشنایی با برنامه‌ها، شرح وظایف و ساختار این اتحادیه به دانش آموزان ارائه می‌شود.

آموزش‌های مهارتی این طرح نیز شامل دو حوزه فردی و تشکیلاتی است. که با توجه به اینکه ضرورت آموزش مهارت‌های فردی به دانش‌آموزان همواره از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید است، با استفاده از ظرفیت مراکز آموزش‌های فنی حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی در سطح استان گیلان، ارائه آموزش‌های مهارتی در فصل تابستان به دانش آموزان در دستور کار قرار گرفته است.

در حوزه مهارت آموزی تشکیلاتی، مهارت‌های مورد نیاز در راستای افزایش توان مدیریت یک تشکل دانش‌آموزی در مدرسه، مهارت سازماندهی شده شامل شناسایی، جذب، آموزش، توانمندسازی، بکارگیری، نظارت، ارزیابی، مهارت تشکیل و رهبری گروه به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.

مهارت تعامل، همکاری، جلب مشارکت، مدیریت زمان، برنامه‌ریزی، مدیریت بحران، حل مسئله و مهارت برگزاری و اداره جلسات با کادر مدرسه و به ویژه جلسات هیئت مرکزی به دانش‌آموزان از دیگر آموزش‌های مهارت آموزی تشکیلاتی است.

همچنین مهارت برگزاری نمایشگاه، مراسم، تهیه گزارش از دیگر محور‌های حوزه مهارت‌آموزی تشکیلاتی است که برای تحقق و آموختن این مهارت، دوره هایی همچون آموزش تدوین، عکاسی، طراحی، خبرنویسی، فن بیان، اجرا و سخنوری برنامه ریزی گردیده است.

برگزاری دوره های آموزشی با محورهای بایسته های مدیریت مالی، روایتگری و آشنایی با سیره شهدا، تحلیل سیاسی، سواد فضای مجازی را از دیگر برنامه های طرح فصل رویش است.

برگزاری اردوهای یک روزه و چند روزه داخل و خارج از استان، برنامه های ورزشی، نشست ها و همایش های تخصصی، هیئت انصارالمهدی(عج)، دیدار با خانواده های شهدا از دیگر موضوعاتی است که در این طرح به آن پرداخته خواهد شد.

لازم به ذکر است اتحادیه تمامی برنامه های خود را با دو رویکرد تربیت حماسی در حوزه پسران و تربیت مادران موفق آینده در حوزه دختران برگزار می نماید.