۱۳آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی بوده و فقط روز دانش آموز نیست

سالار هرمزپور "مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان شهرستان آستارا " در روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ در جمع دانش آموزان و معلمین دوره اول متوسطه مدرسه سروش شهرستان آستارا اظهار داشت: یوم الله ۱۳ آبان نماد استکبارستیزی ملت ایران بوده و باید برای برگزاری باشکوهتر این مراسم تلاش ویژه ای انجام داد.ادامه خبر

 به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان، وی در این مراسم افزود: روز 13 آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

وی اشاره کرد: تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، شهادت جمعی از دانش آموزان و دانشجویان در 13 آبان 1357  و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی تر دانست .

هرمزپور ادامه داد : هر کدام از این وقایع در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند و این نشان دهنده این است که حوادث 13آبان ریشه در استکبار ستیزی ملت ایران دارد.

وی تصریح کرد :بی گمان، دانش آموزانِ آگاه و رشید ما در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند.این عزیزان بودند که در13 آبان 1357، به مردم مسلمان ایران، شور و شعور و عشقی دوباره بخشیدند.

مسئول اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان شهرستان آستارا  با اشاره به اینکه دانش اموزان از آینه ی احساس و شعور مردم انقلابی، الگو بر گرفتند و هویت مسلمانی، خود اتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان آموختند تاکید کرد : این نوجوانان دانش دوست بودند که با شعارهای توفنده و مشت های گره خورده، پایه های حکومت مزدور پهلوی را سست کردند و لرزه بر اندام زمام داران کاخ سفید انداختند.

هرمزپور یادآور شد : این جوانان دانش جو بودند که با قیام خویش، به مستضعفان آموختند که برای به دست آوردن حقوق از دست رفته ی خود، باید با ستم گران جهانی بستیزند. اینک، آن رشادت ها و حماسه آفرینی ها، ایجاب می کند که قشر دانش آموز ما، در مبارزه با استکبار، سهم مهمی بر عهده گیرند و هم چون گذشته از پیشگامان این قیام ملّی باشند.

مسئول اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان شهرستان آستارا گفت: دانش آموزان آستارایی با تکیه بر ایمان و روحیه انقلابی خود در میدان های ورزشی ، علمی و قرآنی پیشتازند و این در حقیقت مبارزه با استکبار است.

وی اظهار داشت: رشادت دانش آموزان در روزهای نخست انقلاب، سالهای دفاع مقدس و عرصه های سازندگی کشور نقشی درخشان بود و در این روز تاریخی خون پاکشان انقلاب را بیمه کرد.

سالار هرمزپور افزود: روحیه انقلابی‌گری و استکبارستیزی که دانش‌آموزان ایران اسلامی مقوم آن بودند برگرفته از واقعه عاشورا و قیام حضرت اباعبدالله بوده است و تا زمانی که مستکبران و ظالمان در جهان و منطقه به ظلم و دخالت ادامه می‌دهند، این استکبارستیزی استمرار خواهد داشت.

 مسئول اتحادیه انجنهای اسلامی دانش آموزان شهرستان آستارا اضافه کرد: تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام در سال 58 و دلاوری دانش‌آموزی چون شهید فهمیده باعث نام‌گذاری روزی به نام دانش‌آموز در تقویم شد.

سالار هرمزپور گفت: امروز دشمن جوانان را به عنوان سرمایه ملی کشور هدف قرار داده در حالی که این قشر بزرگ با احساس مسئولیت و تکلیف در مقابل دشمنان ایستاده است .

در ادامه مراسم نواخته شدن زنگ استکبار ستیزی همزمان با سراسر کشور در این مدرسه شهرستان آستارا برگزار شد.